Funkcja motywacyjna oceny.
Podejście do oceniania wynika z przyjętych w naszej szkole idei wychowawczych. Najważniejszym jego celem jest motywowanie uczniów do rozwoju. Nasz system oceniania promuje rzetelną pracę, zachęca do pokonywania trudności(zamiast wyłącznie wzmacniać przekonanie o własnych talentach), wspiera kreatywność i kształtuje poczucie odpowiedzialności (za podjęte zobowiązania). Pozostałe funkcje oceny, jak na przykład informacyjna i porównawcza, są dla nas drugorzędne.
W naszej szkole nigdy nie ocenia się osoby („jesteś…”), lecz wyłącznie jej postępy, stan wiedzy, sumienność oraz nakład pracy, a także zachowanie – w przypadku oceny z zachowania.
1. Ogólne zasady przyznawania ocen, wspólne dla wszystkich przedmiotów.
1.1. Określenie wymagań semestralnych.
W ciągu dwóch pierwszych tygodni zajęć nauczyciel/ka przekazuje uczniom/uczennicom informacje o kryteriach oceniania, sposobach sprawdzania postępów oraz wymaganiach koniecznych do zaliczenia semestru/roku. Informacja jest udzielana na lekcji oraz zamieszczana w dzienniczku internetowym.
1.2. Zakres oceny
Nauczyciel/ka ocenia(według indywidualnych, znanych uczniom/uczennicom zasad i kryteriów):
- sprawdziany pisemne;
- kartkówki;
- prace domowe;
- prace indywidualne (projekty, referaty, prezentacje i inne);
- pracę w grupach;
- wypowiedzi ustne podczas lekcji.
1.3. Zasady przeprowadzania sprawdzianów pisemnych
Nauczyciel/ka jest zobowiązany/a poinformować o sprawdzianie pisemnym na co najmniej tydzień przed jego terminem.
Uczeń/uczennica może pisać do trzech sprawdzianów w tygodniu oraz jeden sprawdzian dziennie. Uczeń/uczennica ma prawo odmówić napisania większej liczby sprawdzianów w tygodniu lub w ciągu dnia. Ograniczenie to nie obejmuje sprawdzianów poprawkowych, sprawdzianów pisanych w drugim terminie oraz przekładanych (na życzenie uczniów/uczennic).
Uczeń/uczennica ma prawo do drugiego (poprawkowego) terminu sprawdzianu. Decyzję o tym, czy można poprawiać sprawdziany napisane na oceny pozytywne (wyższe niż niedostateczny),podejmuje nauczyciel/ka przedmiotu i informuje o tym uczniów/uczennice na początku roku szkolnego. Uczeń/uczennica, który nie usprawiedliwił nieobecności na sprawdzianie, traci termin (pierwszy lub poprawkowy).
W ostatnim tygodniu przed Radą Klasyfikacyjną nie mogą się odbywać sprawdziany. Ograniczenie to nie obejmuje sprawdzianów poprawkowych, sprawdzianów pisanych w drugim terminie oraz przekładanych (na życzenie uczniów/uczennic).
1.4. Ogólne zasady oceniania sprawdzianów i innych prac pisemnych
Nauczyciel/ka jest zobowiązany/a sprawdzić i udostępnić uczniom/uczennicom sprawdziany i wszelkie inne prace pisemne w czasie nie dłuższym niż dwa tygodnie.
Ocena pracy pisemnej może mieć charakter tradycyjnego stopnia szkolnego, oceny punktowej, procentowej, opisowej lub innej, wcześniej opisanej w informacji dotyczącej zasad i kryteriów oceniana, przekazanej uczniom/uczennicom na początku roku szkolnego.
W przypadku oceny punktowej lub procentowej, aby zaliczyć sprawdzian pisemny lub inną pracę, uczeń/uczennica musi uzyskać co najmniej 50% maksymalnej liczby punktów. Procent ten może być wyższy i zależy od indywidualnych wymagań nauczyciela/ki.
W przypadku niezaliczenia sprawdzianu uczeń/uczennica przystępuje do niego po raz drugi w terminie poprawkowym. Poprawiona ocena nie anuluje oceny uzyskanej w pierwszym terminie.
Nauczyciel/ka ma prawo do postawienia oceny niedostatecznej za pracę w przypadku stwierdzenia jej niesamodzielności (np. w przypadku ściągania w czasie klasówek lub innych
samodzielnych prac na lekcji; przepisywania prac innych autorów – w tym innych uczniów – lub plagiatu z zasobów internetowych).
2. Ogólne zasady klasyfikacji semestralnej i rocznej
Ocena semestralna i roczna z obowiązkowych zajęć edukacyjnych (nie dotyczy wychowania fizycznego, edukacji dla bezpieczeństwa i projektu interdyscyplinarnego.
Zasadniczą formą oceny pracy ucznia na koniec semestru jest ocena opisowa (tzw. recenzja semestralna). Służy ona:
- uzasadnieniu wystawionego stopnia;
- podkreśleniu silnych stron ucznia/uczennicy;
- wskazaniu ewentualnych trudności związanych z nauką przedmiotu oraz części materiału wymagających szczególnej uwagi;
- zasugerowaniu działań, które pozwolą rozwijać silne strony ucznia/uczennicy;
- zasugerowaniu działań, które pomogą pokonywać napotykane trudności;
- zasugerowaniu działań, które pomogą uzupełnić braki w wiedzy i umiejętnościach ucznia/uczennicy. Ocena opisowa może być uzupełniona o tradycyjny stopień szkolny (z dopuszczeniem ocen z plusami lub minusami).
Ocena roczna(oraz semestralna w przedostatnim semestrze nauki w szkole)wystawiana jest w tradycyjnych stopniach szkolnych, przy ogólnym założeniu, że:
stopień celujący – 6 (cel)
oznacza nieprzeciętny wkład pracy ze strony ucznia/uczennicy na rzecz osiągnięcia rezultatów, które wykraczają poza sformułowane wymagania programowe, a także umiejętność samodzielnego, twórczego stosowania nabytej wiedzy, również w przypadku problemów o wysokim stopniu trudności;
stopień bardzo dobry -5 (bdb)
oznacza systematyczny wysiłek i wkład pracy na rzecz skutecznego opanowania wiedzy i umiejętności wynikających z wymagań edukacyjnych sformułowanych przez nauczyciela/ki, biegłość w wykonywaniu zadań (również nietypowych) oraz zastosowanie umiejętności w nowym kontekście;
stopień dobry - 4 (db)
oznacza systematyczny wysiłek i wkład pracy na rzecz osiągnięcia takiego poziomu wiedzy i umiejętności, który umożliwia sprawne posługiwanie się nabytą wiedzą i umiejętnościami przy rozwiązywaniu zadań typowych;
stopień dostateczny -3 (dst)
oznacza wysiłek i wkład pracy umożliwiający opanowanie podstawowego zakresu wiedzy i umiejętności;
stopień dopuszczający - 2 (dop)
oznacza wysiłek i wkład pracy przekładający się na poziom umiejętności, który pozwala na wykonanie podstawowych zadań z pomocą nauczyciela/ki;
stopień niedostateczny - 1 (ndst)
oznacza poziom umiejętności uniemożliwiający naukę w klasie programowo wyższej.
2a. Szczegółowe zasady oceniana z poszczególnych przedmiotów są zapisane w Przedmiotowych Zasadach Oceniania opracowanych dla tego przedmiotu. Zasady te muszą być zgodne z Rozporządzeniami MEN oraz z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania.
2b. Zasada klasyfikowania z przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Ocena z tego przedmiotu wyrażona jest w tradycyjnej skali ocen 1– 6.Ocena uzyskana na koniec zajęć jest równocześnie oceną roczną z przedmiotu.
2c. Zasady wystawiania oceny z projektu interdyscyplinarnego.
Projekt interdyscyplinarny jest przedmiotem obowiązkowym w BSP Terytorium Raszyńska. Uczeń/uczennica uczestniczy w projekcie co roku. Ocenę z projektu wystawia osoba prowadząca grupę projektową uwzględniając zaangażowanie ucznia/uczennicy w pracę przy projekcie. Projekt oceniany jest w skali 1 – 6. Na świadectwo ukończenia szkoły wpisywana jest ocena z projektu w ostatnim roku nauki.
2d. Zasady wystawiania oceny z zajęć artystycznych
Zajęcia artystyczne to przedmiot obowiązkowy w BSP Terytorium Raszyńska. Uczeń/uczennica realizuje program przedmiotu podczas wyjazdu do Krakowa, gdzie uczestniczy w zajęciach i wykonuje zadania grupowe i indywidualne. Ocena końcowa wystawiana jest przez nauczycieli prowadzących na podstawie zaangażowania w zajęcia oraz zeszytu z wykonanymi kartami pracy. Wykonanie zadań o Warszawie umożliwia poprawę oceny lub jej uzyskanie w wypadku braku możliwości udziału w wyjeździe do Krakowa.
Ocena z tego przedmiotu wyrażona jest w tradycyjnej skali 1-6. Ocena uzyskana na koniec zajęć jest równocześnie oceną roczną z przedmiotu, wpisaną na świadectwo ukończenia szkoły.
2e. Zasady wystawiania oceny z zachowania
Semestralną oraz roczną ocenę z zachowania wystawiają wychowawcy/wychowawczynie po wysłuchaniu opinii Rady Pedagogicznej.
Wzorową ocenę otrzymuje uczeń/uczennica, który/a:
- wyraźnie angażuje się w działalność społeczną na rzecz klasy, szkoły, społeczności lokalnej;
- spełnia wszystkie pozostałe oczekiwania sformułowane wobec ucznia/uczennicy, który/a zasługuje na ocenę bardzo dobrą;
- nie ma w danym roku szkolnym kontraktu ani zobowiązania;
Bardzo dobrą ocenę otrzymuje uczeń uczeń/uczennica, który/a:
- nie łamie zasad sformułowanych w dokumencie „Zero Tolerancji”;
- przestrzega wszelkich szkolnych regulaminów i zasad - czyli: Konstytucji RSOT, Regulaminu Szkoły, regulaminów wycieczek, regulaminu korzystania z telefonów komórkowych
- z szacunkiem i życzliwością odnosi się do innych;
- jest uczciwy/a;
- stara się reagować na różne przejawy agresji;
- dba o bezpieczeństwo własne i innych;
- angażuje się na rzecz innych;
- szanuje własność wspólną i cudzą;
- jest solidny/a, rzetelny/a i punktualny/a;
- stosuje reguły savoir-vivre’u;
Dobrą ocenę z zachowania otrzymuje uczeń/uczennica, który/a czasami narusza szkolne regulaminy, starając się jednocześnie unikać nieakceptowanych zachowań i postaw. Wysiłek na rzecz poprawy zachowania musi być samodzielny i zauważalny.
Poprawną ocenę z zachowania otrzymuje uczeń/uczennica, który/a narusza szkolne regulaminy. Wysiłek na rzecz poprawy zachowania jest zauważalny, następuje on jednak niesamodzielnie, lecz na skutek nadzoru (np. wychowawcy, dyrekcji).
Nieodpowiednią ocenę z zachowania otrzymuje uczeń/uczennica, który/a dopuścił/a się wyraźnego wykroczenia przeciw ogólnym zasadom współżycia obowiązującym w szkole, zaś jego/jej wysiłek na rzecz zmiany postawy Rada Pedagogiczna ocenia jako niewystarczający.
Naganną ocenę z zachowania otrzymuje uczeń/uczennica, który/a uporczywie i świadomie łamie szkolne zasady współżycia i nie wykazuje woli zmiany postawy.
Przy wystawianiu oceny z zachowania wychowawcy/wychowawczynie biorą pod uwagę liczbę bednarów zgromadzonych przez ucznia/uczennicę w ciągu danego roku szkolnego, oraz inne formy zaangażowania społecznego, zwłaszcza wolontariat szkolny.
Ocenę z zachowania można w szczególnych przypadkach podwyższyć ze względu na nadzwyczajny wysiłek ucznia/uczennicy na rzecz poprawy swojego zachowania
2f. Zmiana grupy a ocena
Jeżeli uczeń/uczennica chce zmienić grupę, pisze prośbę do dyrekcji. Prośba powinna być podpisana przez rodzica/prawnego opiekuna. Dyrekcja rozpatruje prośbę w porozumieniu z zainteresowanymi nauczycielami/nauczycielkami i wychowawcą/wychowawczynią klasy. W przypadku zmiany grupy w trakcie roku szkolnego oceny uzyskane przez ucznia/uczennicę w opuszczanej grupie ulegają przepisaniu do nowej grupy.
3. Przekazywanie informacji o ocenie
Nauczyciele/ki przykładają dużą wagę do formy komunikatu o uzyskanej ocenie, starając się, aby stanowiła ona wskazówkę dla ucznia/uczennicy. Nauczyciel/ka przekazuje informację o stopniu ze sprawdzianu pisemnego, udostępniając uczniowi/uczennicy sprawdzoną pracę wraz z oceną i wskazówkami działania. Nauczyciel/ka uzasadnia ocenę, powołując się na zapisy WZO lub sformułowane przez siebie kryteria wystawiania ocen. Nauczyciel/ka wpisuje ocenę w Internetowy Dzienniczek Ucznia w ciągu tygodnia od jej wystawienia.
Podstawą do klasyfikacji ucznia/uczennicy są oceny jego pracy, zamieszczane na Internetowym Dzienniczku Ucznia.
Na miesiąc przed końcoworoczną Radą Klasyfikacyjną nauczyciel/ka informuje ucznia/uczennicę i poprzez IDU rodzica o zagrożeniu brakiem promocji do klasy programowo wyższej(lub o zagrożeniu nieukończeniem szkoły).
O przewidywanym stopniu na koniec roku (i na koniec semestru w przedostatnim semestrze nauki) nauczyciel/ka musi poinformować ucznia/uczennicę i poprzez IDU rodzica na przynajmniej dziesięć dni przed posiedzeniem Klasyfikacyjnej Rady Pedagogicznej.
W takim samym terminie wychowawca/wychowawczyni informuje ucznia/uczennicę i poprzez IDU rodzica o przewidywanej ocenie rocznej (semestralnej) z zachowania.
Egzaminy sprawdzające
W przypadku, gdy uczeń/uczennica kwestionuje wystawioną przez nauczyciela/kę ocenę semestralną(tylko w przedostatnim semestrze nauki)) lub roczną, ma prawo ubiegać się o dodatkowy egzamin sprawdzający, kierując odpowiednie podanie do Rady Pedagogicznej.
W wyjątkowych przypadkach Rada Pedagogiczna może odmówić przyznania prawa do tego egzaminu, podając uzasadnienie.
Egzamin przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej. W uzasadnionych przypadkach komisja może odstąpić od części ustnej. Egzamin przeprowadza się z zakresu materiału całego roku (z wyjątkiem egzaminu semestralnego w przedostatnim semestrze nauki).
Uczeń/uczennica otrzymuje na koniec roku (lub semestru w przedostatnim semestrze nauki) taką ocenę, jaką uzyskał/a na egzaminie sprawdzającym.
Egzamin przeprowadza i ocenia komisja w składzie:
- Nauczyciel/ka, który/a wystawił/a kwestionowaną ocenę,
- Nauczyciel/ka tego samego lub pokrewnego przedmiotu,
- Przedstawiciel/ka dyrekcji szkoły.
W skład komisji wchodzą minimum trzy osoby.
Egzaminu sprawdzającego nie przeprowadza się z przedmiotów: wychowanie fizyczne, projekt interdyscyplinarny, edukacja dla bezpieczeństwa.
Załącznikami do regulaminu są Przedmiotowe Zasady Oceniania z poszczególnych przedmiotów szkolnych