W 1989 roku Krystyna Starczewska we współpracy z osobami uczestniczącymi w jej seminarium założyła I Społeczne Liceum Ogólnokształcące, pierwszą szkołę społeczną, która powstała w Polsce po II wojnie światowej. Możliwość zakładania takich szkół przyniosły ustalenia Okrągłego Stołu. W zacnym gronie ojców i matek Bednarskiej znaleźli się również:
Irena Dzierzgowska
Antoni Hoffman
Nina Hoffman
Marzena Okońska
Włodzimierz Paszyński
Rozpoczęło się seminarium mające na celu utworzenie programu autorskiego szkoły.
Zarejestrowano Towarzystwo Przyjaciół I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego, czyli stowarzyszenie, które mogło zgodnie z prawem powołać do życia szkołę. Była kadra, był autorski program szkoły i… nic ponadto. Ani budynku, ani środków.
Mimo, że liceum jeszcze nie istniało przeprowadzono egzaminy wstępne: przyjęto60 osób nazwanych później Pierwotniakami.
MEN zatwierdza autorski program szkoły i pozwala Towarzystwu Przyjaciół I SLO na prowadzenie liceum. We wrześniu szkoła rozpoczęła działalność w 4 pokojach różnych domów akademickich SGGW: Adara, Cezar, Dendryt i Feniks (w którym to zajęcia miała klasa Hilton). W efekcie pojawiły się nazwy klas Pierwotniaków oraz akronim ACDH przez wiele lat będący integralną częścią logo szkoły. Obyczaj nazywania klas przetrwał do dzisiaj.
Szkoła przeniosła się do budynku przy Bednarskiej 2/4.
W szkole odbyły się pierwsze demokratyczne wybory. Sejm uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Szkolnej.
Uroczyste nadanie szkole imienia Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w wyniku ogólnoszkolnego referendum przeprowadzonego w czerwcu 1999. Propozycję napatrona podsunął Krystynie Starczewskiej przyjaciel szkoły, wybitny orientalista profesor Krzysztof Byrski.
Liceum Bednarska wygrywa przetarg na budynek przy Raszyńskiej 22
po zmianie prawa oświatowego (1999) i powstaniu w Polsce gimnazjów na Raszyńskiej rozpoczyna swoją działalność Społeczne Gimnazjum nr 20
następuje kolejna zmiana prawa – wraca 4 letnie liceum a gimnazja zostają zlikwidowane. Tu zaczyna się historia Bednarskiej Szkoły Podstawowej Terytorium Raszyńska (klasy 6-8), którą tworzy zespół nauczycieli i nauczycielek naszego gimnazjum
● opracowano na podstawie http://historiabednarskiej.blogspot.com
konsultacja merytoryczna: Jan Wróbel
● zdjęcia z archiwum Bednarskiej, a na jednym z nich Krystyna Starczewska i Wiesław Stypuła na uroczystości szkolnej 20.06.2000r.
W załączniku do pobrania - Wywiad z Krystyną Starczewską